Pastelli inspiraatiota
16.2.2014Kuten kevät/kesä trendit 2014 postauksessa mainitsin, pastellivärit tulevat olemaan taas tämän kevään makea juttu. Trendi oli viimeksi kaksi vuotta sitten kovassa huudossa, milloin olin raskaana esikoisestani. Nyt olisi tarkoitus etsiä inspiraatiota tämän kevään pukeutumiseen vanhoista asukokonaisuuksistani.
Viimeksi näitä vanhoja asukuvia esitellessäni totesin, että voi herttinen miten paljon eteenpäin on tultu. Joku sitten kommenttiboksin puolella kysyi, että voisinko kertoa yksityiskohtaisemmin, mikä näissä kuvissa sitten nyt tuntuu niin kamalalta? Toki voin! Erittäin iloinen olen siitä, että käyttäisin edelleenkin näitä kahden vuoden takaisia asukokonaisuuksia. Pidän niistä ja voisin pukea päälle sellaisenaan tänäkin keväänä. Mutta itse kuvien laatu on minusta vaan niin järkyttävää, että naurattaa. Typeriä poseerauksia, lähes identtisiä kuvia vierekkäin, tylsä seinä taustana, ihmeellinen kuvauskorkeus ja kehno kuvaterävyys. Siinä muutama asia, mikä minua näissä kuvissa huvittaa. Suurin ilon aihe on se, että kuvaustaitoni ovat kehittyneet. Tosin näissä kuvissa kuvasin vielä kolmijalan ja etälaukaisimen avulla. Kiitos paremmista kuvista menee siskolle ja miehelleni, jotka jaksavat kuunnella neuvojani huutelujani asetusten vaihdosta ja kuvauskulmista.
Pastellit ovat kokovalkoisen, metallinhohdon ja pinkin powerin lomassa saapuvan sesongin kuumimpia muotivärejä. Minä taidan kuitenkin tänä keväänä karttaa sitä pinkkiä, etten päädy näyttämään Miss Piggyltä.
Style Flashback-asukuvia siis tulossa. Saas nähdä miten näihin mahdun nopeammin kasvaneen toisen raskausvatsan kanssa…